Smurtas romantiniuose santykiuose tarp paauglių

Bet kuris jaunas žmogus gali patirti smurtą romantiniuose santykiuose ar nesveikus santykius, nepriklausomai nuo lyties, socialinės ir ekonominės padėties, etninės priklausomybės, religijos ar kultūros. Smurtą romantiniuose santykiuose gali patirti bet kas ir nesvarbu, ar tai yra atsitiktiniai ar rimti santykiai.

Augant paaugliui labai svarbi ne tik tėvų rodoma meilė ir artumas vienas kitam, bet ir kalbėjimasis apie ją. Svarbu su vaikais kalbėtis apie tai, kokių savybių reikia norint pradėti kurti gražius santykius. Su paaugliais svarbu kalbėti ir apie tai, kad draugystė gali peraugti į rimtesnį santykį, o šiame kelyje ne visada viskas būna gražu, tačiau sėkmingas konfliktinių situacijų išgyvenimas ir įveikimas gali sustiprinti esamą romantinį santykį. Svarbu nepainioti smurto lyties pagrindu su atsitiktiniais ginčais ar bendru sutarimu vykstančiais barniais, kas gali vykti sveikuose ir lygiaverčiuose santykiuose. Šių užsiėmimų tikslas buvo išmokti kurti sveikus ir pagarba grįstus santykius be smurto. 5-I gimn. klasių mokiniai sužinojo, kad svarbiausias dalykas- SAUGUMAS santykiuose. Norim jaustis saugūs, vertinami, mylimi, gerbiami, pozityviai vertinami, jaustis fiziškai, emociškai, psichologiškai saugūs. Kaip svarbu turėti SAUGUMO jausmą patyrė atlikdami nekvėpavimo užduotį. Taigi, SAUGUMAS mums toks pat svarbus kaip ir kvėpavimas. Praktinės užduoties „Pabuvimas kito asmens kailyje“ pagalba mokiniai galėjo suprasti, kad auka santykiuose jaučiasi tarsi aklas žmogus, kuriam visada vadovauja smurtautojas, ir tam reikia profesionalios paramos, kad būtų galima nusiimti raiščius nuo akių ir išmokti vėl vaikščioti. Taip pat aptarė ką reiškia pagarbus ir nepagarbus elgesys santykiuose, kokiais būdais jis pasireiškia, pagalbos patyrus smurtą galimybes.

Kalbėtis su paaugliais apie meilę, pagarba grįstus santykius – būtina ir ši tema yra aktuali visada. Visgi svarbiausia ne rasti protingą patarimą ar susitapatinti emocionaliai, o tiesiog išklausyti, ką paauglys turi papasakoti.

Meilė nėra kontrolė. Atpažinkime raudonas vėliavėles, neleiskime savęs kontroliuoti. Būkime saugūs.

Socialinė pedagogė A. Kazlauskaitė- Vainickienė

6.1